بلاگ

آشنایی با پشم

تاریخچه پشم:

به گزارش بفرامگ : پشم ، یکی از مهم‌ترین مواد اولیه در صنایع نساجی بوده و از دیرباز بشر توانسته از این الیاف در تهیه پوشاک استفاده نماید. بررسی بقایای تاریخی نشان می‌دهد که بابلیان در ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در تهیه پارچه از الیاف پشم بهره برده‌اند و با کاربرد پشم در نساجی آشنا شده‌اند. در حال حاضر نیز هیچ‌یک از الیاف مصنوعی از نظر کیفی نمی‌توانند در بافت پارچه، قالی و گلیم با پشم رقابت نمایند.در سال ۲۰۱۹ منسوجات پایه پشم از نظر حجم ۱۲٫۶٪ از بازار را به خود اختصاص داده‌است. از نظر محیط زیست پشم ماده ای است که بقایای آن در طبیعت اثر مخربی ندارد،در حالی کهالیاف مصنوعی موجب تخریب محیط زیست می‌شوند.

ساختمان شیمیایی پشم:

در تجزیه شیمیایی یک توده پشمی اجزاء زیر حاصل می شود.
اجزاء درصد
الیاف پشمی 50-60 درصد
چربی پشم 10-15 درصد
عرق پشم 6-8 درصد
مواد خارجی 10-20 درصد
رطوبت 9-12 درصد
معمولاً 95 درصد الیاف پشمی را کراتین تشکیل می دهد که از دسته پروتئین های رشته ای است.  بقیه 5 درصد الیاف پشمی را ترکیبات مختلف و بویژه عناصر معدنی در داخل سلولهای مغز یا مدولای پشم تشکیل می دهد.
ترکیب کراتین به قرار زیر است:
اجزاء درصد
کربن 5/50
هیدروژن 8/6
ازت 8/16
اکسیژن 5/20
گوگرد 4/5

ویژگی های پشم:

محصول پشم و فرآورده هایی که از این محصول بدست می آید نسبت به محصولات مشابه ارجحیت کامل دارد و به خاطر خواص متعددی که داراست موارد استعمال زیادی نیز دارد. عوامل مذبور عبارتنداز:

1- پشم و منسوجات پشمی در مقابل سرما و گرما تغییرات مختلف هوا، حرارت بدن را به همان نسبت موجود حفظ می کند. و به اصطلاح نگاهدارنده و محافظ خوبی برای حرارت بدن موجود می باشد.
خاصیت مذبور به علت ساختمان شیمیایی و فیزیکی مخصوص تارهای پشم است که موجب می شود ترشحات غدد مولد عرق را در سطح بدن به خود جذب نماید. در نتیجه اختلاف میزان درجه حرارت نامحسوس گردد.فند

2- پشم به علت دارا بودن ساختمان فیزیکی ویژه از شرایط خاصی برخوردار می باشد. تارهای پشمی قادرند مقدار متنابهی هوا را در خود محبوس نمایند و این قابلیت نگهداری هوا در پشم نسبت به سایر الیاف 60درصد بیشتر است. در فضای بین الیاف یک گوسفند که طول استاپل آن در حدود 8 می باشد قریب به 8 لیتر هوا محبوس می گردد. هوای متراکم در اطراف بدن محافظ بسیار خوبی بشمار می رود و منسوجات پشمی نیز با دارا بودن این خاصیت بدن را در برابر نوسانات حرارتی محافظت می کنند

3- فراورده ها ی پشمی اکثراً نسبت به سایر محصولات مشابه سبک تر هستند. زیرا یک تار پشم از کلیه الیاف نظیر خود که به همان قطر و اندازه باشند سبک تر است.

4- تارهای پشمی به علت دارا بودن قابلیت ارتجاع و مقاومت در مقابل عوامل خارجی نسبت به سایر تارها مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند و در نتیجه با دوام بوده دیرتر فرسوده یا کهنه می شوند.

5- قابلیت ارتجاع الیاف پشم زیاد است و به همین دلیل تارهای پشمی از نرمی ویژه ای برخوردارند و در نتیجه تارهای پشمی به شکل های مختلف درآمده مجدداً حالت اولیه خود را باز میابند.

6- پشم اشعه ماوراء بنفش را از خود عبور می دهند وبرای سلامتی پوست بسیار مفید است. افرادی که مایلند از نور خورشید بهره ببرند با استفاده از منسوجات پشمی نازک بدون اینکه مجبور باشند با بدنی عریان در مقابل نور خورشید قرار گیرند، از اشعه ماوراء بنفش آن بهره ببرند.

7- مقاومت الیاف پشم در برابر عوامل خارجی بیش از سایر الیاف می باشند. یک تار پشم با تار فولادی هم قطر در برابر فشار و کشش مقاومتر است. بنابراین دوام منسوجات پشمی بیش از سایر الیاف است.

8- پشم قابلیت رنگ پذیری بیشتر دارد. از انواع رنگ های طبیعی و مصنوعی در رنگ آمیزی الیاف پشمی استفاده می شود.

9- مقاومت پشم در برابر حرارت وشعله آتش چندین برابر الیاف دیگر می باشد و منسوجات پشمی شعله ور نمی شوند. این خاصیت به نوبه خود یکی از عوامل ارجحیت منسوجات پشمی بر بافته های دیگر بشمار می رود.

10- منسوجات پشمی در برابر صدا و نوسانات نیز تا حدودی از خود مقاومت نشان می دهند لذا از این خاصیت پشم در ساخت جداره های محافظ و عایق استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *