بلاگ

بیوگرافی طراحان بزرگ فرش ایران

به گزارش بفرا مگ : طراحان فرش ایران : به جهت گستردگی کار فرش و همچنین. با توجه به اینکه این کار در مناطق مختلفی صورت می گیرد. طراحان معاصر فرش ایران بسار فراوانند. عده ای از این طراحان در گمراهی کامل. به سر برده و به طراحی مشغولند. و عده ای از طراخان نیز به طرق مختلف از جمله عرضه کارهای طراحی خود به مردم و اهل فن شناخته شده. و معروف گشته اند.

 

طراحان فرش تبریز

آذزباییجان به ویژه شهر تبریز از دیرباز در خلق فرش های نفیس، نقش عمده ای داشته است وسابقه تاریخی هنری مردم این سامان به دوران مادها می رسد.

طراحی فرش در این مرز و  بوم سابقه ی طولانی دارد و طراحان بزرگ در این منطقه وجود داشته اند که با خلق آثاری گران بها و با ارزش، خدمات ارزنده ای به فرش ایران ارئه کرده اند. از جمله هنرمندان می توان به سه تن از ارژنگی و عبدالله باقری اشاره کرد که از شاگردان مدرسه صنایع مستظرفه تبریز بوده اند. رسام ارژنگی و نیر مصور از طراحان بزرگ فرش اند.

استاد حسین طاهرزاده بهزاد

وی در سال 1266 ه ش در تبریز در خانواده ای روحانی به دنیا آند و به علت مخالفت خانواده چند صباحی را در نزد استاد میرغفار تعلیم گرفت. پس از چندین سال تلاش در زمینه طراحی و نقاشی عازم استانبول شد و در مدرسه صنایع ظریفه استانبول به فراگیری هنر نقاشی نزد اساتید عثمانی و ایتالیایی پرداخت و با مقام اول در رشته نقاشی فارغ التحصیل شد، پس از اخذ گواهینامه به سمت معلمی مینیاتور و تذهیب منصوب شد.

در سال 1280 هجری شمسی به اتفاق به اتفاق خانواده اش به تهران بازگشت و نخست به ریاست نقشه کشی موسسه قالی و سپس ریاست صنایع قدیم و هنرستان هنر های زیبا منصوب شد و موسس موزه هنر های ملی بود. در سال 1324 به علت بیماری قلبی از پست خود کناره گیری کرد و در سال 1326 ه. ش  به عنوان نماینده دولت ایران در نمایشگاه بین المللی ازمیر ترکیه شرکت جست.

حوالی سال 1333 وی به دعوت وزارت فرهنگ ترکیه به سمت استادی در آکادمی هنر های زیبای استانبول استخدام و چند سال مشغول تعلیم هنر های سنتی بود تا اینکه در 21 اسفند 1341 به علت بیماری قلبی و ورم پروستات در استانبول در گذشت و طبق وصیت به تهران منتقل شد و در امامزاده قاسم به خاک سپرده شد.

 

بیشتر بخوانید: طراحان نامدار فرش ایران

استاد اسکندانی

غلامحسین صدیق اسکندانی، به سال ۱۲۸۰ شمسی، در شهر تبریز، پا به عرصه وجود نهاد. از ابتدای طفولیت توجه وی به نقاشی سیاه قلم معطوف شد و به چهره سازی و طبیعت نگاری دل بست. در ۱۸ سالگی به صنایع مستظرفهی تبریز راه یافت، و از بین تمام رشته های هنری به تهیهی نقشهی قالی و تذهیب دلبستگی خاصی پیدا کرد و در آن سالها که در تبریز هنرجوی علاقمند و داوطلب در این رشته از هنر کمتر دیده می شد.

او از کوشش و فعالیت غافل نشد. در سال ۱۳۱۱ بعد از پایان دورهی دوم متوسطه به تهران آمد و برای تکمیل اطلاعات هنری در هنرستان عالی هنرهای ایرانی که به نام ادارهی صنایع قدیمه بود، به جمع سایر هنرمندان پیوست و در سال ۱۳۱۲ از طرف همان سازمان، به عزم مطالعه و کسب معلومات، به اصفهان مأموریت یافت.

و زیر نظر استاد حسین طاهرزاده بهزاد به مطالعهی ابنیه و کاشیکاری مشغول شد. در سال ۱۳۱۹ در رشته نقشه کشی و قالی و تذهیب، از هنرستان مذکور فارغ التحصیل شد. در سالهای ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۳ در هنرستانهای پسران و دختران وابسته به هنرهای زیبای کشور با سمت استاد در طراحی و تذهیب به تعلیم هنرجویان باذوق همت گماشت و در اوایل سال ۱۳۴۳بازنشسته شد.

استاد احمد عماد

وی به سال ۱۲۸۷ شمسی در شهر تبریز دیده به جهان گشود. پدرش حاج علی اکبر عماد از روحانیون و ادیبان زمان خود بود و آثاری ادبی تحت عنوان «رنگارنگ» را عرضه می داشت. استاد احمد عماد طراحی فرش را در حضور استاد میر مصور ارژنگی بود و جزء اولین کسانی بود که به بافت فرشهای تابلویی اقدام نمود وی در این ۸۰ سال عرصه هنری خود آثار بسیاری را عرضه کرده که از این استاد بزرگ می توان طراحی فرشهای کاخ سعدآباد را دید که نمونه ای بارز است.

استاد عبدالله باقری

در سال ۱۲۹۲ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. در ۱۳ سالگی در هنرستان قدیمه و مستظرفه، که به همت طاهرزاده بهزاد پای گرفته بود، مشغول به تحصیل شد و نقش قالی و کاشی و هنر تذهیب را به عنوان هنرهای تخصصی خود برگزید. تعداد آثار استاد به بیش از ۲۰ هزار می رسد که بیشترشان تذهیب است.

و دو هزار از بهترین کارهای وی را استاد طاهرزاده بهزاد در همان زمان که رئیس هنرستان بود، با خود به ترکیه برد و بسیاری از آنها امروزه در «موزه توپکاپی» استانبول نگهداری می شود. استاد باقری در ۱۴ خرداد ماه ۱۳۶۸ در سن ۷۶ سالگی پس از یک بیماری طولانی سرطان کبد بدرود حیات گفت و در امامزاده عبدالله به خاک سپرده شد. روحش شاد یادش گرامی باد.

استاد رسام عربزاده

ابوالفتح لطیفی، مشهور به استاد ابوالفتح رسام عربزاده. یکی از چهره های برجستهی هنر فرشبافی ایران است. او در سال ۱۲۹۳ شمسی در شهر تبریز به دنیا آمد. پدرش حسین زیدی لطیفی ملقب به «سید عرب» از شاگردان کمال الملک بود که با نقاشی و طراحی فرش امرار معاش می کرد.

رسام از همان دوران کودکی، در دامان پدر با طرح.رنگ آشنا شد.

تحصیل در «مدرسهی ادیب» تهران و «رشدیهی» تبریز و بعدها در «هنرستان تبریز» و «صنایع مستظرفه» مراحل بعدی است که در جوانی طی کرد.

هم اکنون آثار استاد در موزه اش می باشد.

وی در سال ۱۳۷۵ دیده از جهان فروبست.

روحش شاد یادش گرامی باد.

از دیگر هنرمندان آذربایجان می توان محمد حسین بنام، خیابانی، پاکدست، برگی، شیرفر، راشدی، شیوا، تقی زاده، ترقی، نامی و… را نام برد.

که هریک در سبک خاص خود نقشهای بسیار جذاب و دیدنی را ارائه کرده و توسط بافندگان و در واقع هنرمندان تولید کنندهی بسیاری از قبیل نظامی دوست و عالی نسب، اعلاء بافی، خوبان فر و… بیننده را تحت تأثیر قرار می دهند.

طراحان فرش اصفهان

اصفهان از دیرباز منطقه ای هنر خیز و هنرپرور بوده ست؛ سهم اصفهان در پیشبرد کیفیت فرش ایران به خصوص در قرون دهم و یازدهم و حاکمیت عصر صفوی بسیار برجسته تر از دیگر مناطق بوده است. همان طور که می دانید عصر صفوی آغاز تجدید حیات و شکوفایی صنعت قالیبافی و در تبع آن، طراحی فرش ایران است.

 

بیشتر بخوانید: انواع نقشه کشی فرش

استاد احمد ارچنگ

استاد سید احمد هرتمنی، فرزند مرحوم شریعتمدار حاج آقا محمد هرتمنی، معروف به احمد ارچنگ نقشه – کش فرش به سال ۱۲۹۳ در شهر اصفهان در خانواده ای روحانی متولد شد. سبک کارهای وی تقلید از شیوهی صفویه و شامل نقوش لچک و ترنج نیز می باشد. از ایشان، صدها طرح نفیس و نقشه به یادگار مانده که اگر دقت شود. نمی توان بین آنها وجه تشابهی پیدا کرد. یعنی هرکدام دارای طرح و نقشی جداگانه است.

استفاده از رنگهای ملایم یکی دیگر از وجوه تمایز کار استاد است. این استاد بزرگ. در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۹ دارفانی را وداع گفت و پس از مراجعت فرزندان استاد از خارج از کشور، دو روز بعد پیکر پاکش با شرکت جمعی از دوستان و هنرمندان نقاشی فرش و قالیباف در قطعه ای مخصوص در قبرستان باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد. و بدین ترتیب بزرگ مردی که عمری را در راه اعتلای هنر نقاشی صرف نموده بود به تاریخ پیوست و افقی تازه را فرا روی هنر نقاشی فرش بنیان گذاشت.

استاد محمود فرشچیان

به سال ۱۳۰۸ در اصفهان متولد شد. پدرش بازرگان صاحبنظر فرش و مشوق او بود. در کنار اساتید. چون حاج میرزا آقا امامی، عیسی بهادری تعلیم دید و پس از گذراندن دورهی هنرستان هنرهای زیبا به اروپا رفت و به مطالعه و کار در موزه ها مشغول شد. آثارش در ۱۷ نمایشگاه فردی و ۳۲ نمایشگاه گروهی، او را در ایران و پایتختهای هنری جهان بلندآوازه کرد. وی در نقاشی ایران صاحب سبک و مکتب خاص است.

این هنرمند علاوه بر نقاشی ایرانی (مینیاتور) در تذهیب، نقشه قالی و نقشه کاشی تخصص دارد. در سالهای اخیر، قالیهای بسیار ارزشمندی از روی طرحهای استاد فرشچیان بافته شده که از جمله آنها قالی معروف «ثارالله » بافت استاد صفدرزادهی حقیقی و قالیچهی پنجمین روز آفرینش بافت. خانواده هنرمند نظامیدوست است. که با ۱۴۰ رج تبریز بافته شده. است. از دیگر طراحان اصفهان رشتیان، رضا شاکری، کرباسیون، مصورالملکی دادخواه و… می توان نام برد و همچنین دو خانواده مشهور و نام آور در کار فرش در اصفهان اشتغال دارند. خانواده محترم صیرفیان و حقیقی.

استاد عیسی بهادری

در سال ۱۲۸۴ در برچلوی اراک متولد شد. پس از پایان تحصیلات مقدماتی وارد مدرسه کمال الملک شد. و با سمت استادی به اخذ مدرک لیسانس نایل آمد. آثار ارزندهی وی در طراحی نقشه فرش نظیر «فرش بشریت» «شکار چرخ» «دریا»، «قالیچه مرغ و خروس»… را می توان نام برد.

 

بیشنر بخوانید: نکاتی درباره طراحی فرش

علی اشرف کاشانی طراحان فرش

به سال ۱۲۸۰ شمسی در کاشان تولد یافت. بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی برای پی بردن به رموز قالی در مدتی کمتر از ۴ سال بین سنین ۱۴ تا ۱۸ سالگی توانست این هنر را فراگیرد. به دعوت لسان السپهر فرماندار وقت قزوین برای تهیه نقشه قالی و بهبود وضع قالیبافی به آنجا رفت. و کارگاههای متعددی را دایر کرد. از تجربیات استاد درودی نیز بهرهی فراوان گرفت. , ترسیم ۱۸ طرح برای نقشه قالی کاخ ها و اوراق تذهیب احکام است که اکثراً در موزه هنرهای ملی نگهداری می شود. از دیگر اساتید کاشان، عباس محتشم زاده – کریم پور – معرفتی – کهکشانی – تقدیسی – صانعی و نقاشی زاده و… را میتوان نام برد.

طراحان فرش کرمان

از طراحان فرش کرمان می توان از محسن خان و پسرش حسن خان یاد کرد که هر دو درگذشته اند. محسن خان معلم اول و حسن خان معلم دوم نقاشان کرمان است. از شاگردان حسن خان می توان به زمان خان میرحسینی و شیخ رمضان میرسیرجانی اشاره کرد.

همچنین از طراحان دیگر کرمان باید از استاد کاظم – احمد خان – احمد علی خان کربلایی – اکبر فدایی – کاشی نقاشی و… نام برد.

طراحان فرش تهران

مشهورترین طراح آزاد فرش در تهران، سید ابوالحسن موسوی سیرت است. حسن رضایی، اکبر عندلیب، منصور تامسون، هوشنگ فرزان، ولی زادهی ضیایی و دیگر طراحانی آزاد که در شرکت فرش. گرد آمده اند عبدالله رضائیان – علی خلیقی – محمدزاده – کریمی – صادقی – محمودی – رضایی – مسگرها- معصومه حسینی – جبلی – پاکدست – اکبری – دارابی و… می توان نام برد.

طراحان مشهد خراسان از زمانهای گذشته معبر پرسابقه ای در گذر تاریخ این سرزمین بوده و حوادث فراوانی را به خود دیده است. از طراحان کنونی فرش مشهد عبدالحمید صنعت نگار – محمد حسین فخرالواعظیم – مهدوی – طرحچی – بهبودی… می توان اشاره کرد.

در هر حال با وجود استادان بزرگ طراحی فرش در ایران باز هم نیاز به روی کار آمدن نسل جوان و انتقال گسترده تر این هنر به نسل آینده احساس می شود.

 

 

 

منبع : هنر یاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *