بلاگ

طرح و نقش گل فرنگ

به گزارش بفرا مگ : اختلاف نظر زیادی در مورد زمان پیدایش طرح و نقش گل فرنگ وجود دارد. برخی معتقدند تصویرسازی طبیعی برای این طرح از دوران صفوی شکل گرفت و ۱۵۰ سال پیش در زمان ناصرالدین‌شاه. که بافت فرش‌های دستباف به یکباره رشد پیدا کرد. در بین ایرانیان شناخته شد. برخی از شواهد نشان می‌دهد. که گل فرنگ به دوره تیموری باز می‌گردد. عده‌ای مینیاتورهایی ارائه داده‌اند. که الهام گرفته از گل سرخ می‌باشند. و برخی باور دارند پارچه‌هایی در زمان آل‌بویه وجود داشته که با این نقش طراحی شده است. اما همه این‌ها در حد نظریه است. و تاریخ دقیقی درباره پیدایش این طرح در دسترس نیست.

ویژگی‌های نقش گل فرنگ

ویژگی‌های طرح و نقش گل فرنگ

فرش‌های ایرانی به جهت زیبایی طرح و نقش‌هایشان حرف اول را دنیا می‌زنند. و طرح و نقش گل فرنگ جزو آن دسته از نقش‌هاییست. که طرفداران بسیاری پیدا کرده است. نقش این طرح الهام گرفته از گل‌های طبیعی است. و بیننده بخاطر گل‌هایی که در ترکیب این نقش به کار گرفته شده. مجذوب آن می‌شود. این طرح چنان زیبا ، طبیعی و هنرمندانه است. که گویی تک‌تک گل‌های فرش به‌صورت طبیعی چیده شده.‌ و روی فرش قرار داده‌شده‌اند.

ترکیب رنگی که در این نوع فرش‌ها به کار گرفته می‌شود. منحصربه‌فرد است. رنگ‌های روشن مخصوصا رنگ قرمز باعث می‌شود. تا فرش دستباف با طرح و نقش گل فرنگ همانند خورشید بدرخشد. بوته‌های گل سرخ که بیشترین نقش را در این طرح داشته است. وقتی در کنار اشکال مختلف قرار می‌گیرد. منجر به خلق این شاهکار هنری می‌شود.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب فرش گل برجسته

گل فرنگ در شهرهای مختلف

گل فرنگ یکی از نقش‌هایی است. که در کشور ما از اهمیت بالایی در بین هنرمندان برخوردار است. چراکه در زمینه‌های مختلف هنری می‌توان از طرح و نقش گل فرنگ استفاده کرد. در طراحی فرش نیز این طرح از محبوبیت خاصی برخوردار است. هنرمندان اصفهانی در دوره پهلوی بعد از شناخت طرح گل فرنگ از این ایده جالب استقبال کردند. و فرش‌های خود را در این راستا تولید کردند.

در آذربایجان شرقی بافت فرش یکی از مهمترین مشاغل مردمان این استان است. شهرهایی چون اهر ، تبریز ، مشکین ، خوی ، سراب ، هریس و… در فرش‌بافی مهارت بسیاری دارند. نقش گل فرنگ در این استان توسط هنرمندان خبره تولید می‌شود. که در این میان می‌توان به فرش‌های دستباف هریس اشاره کرد. فرش هریس دارای نقش‌هایی بسیار خاص است. که توسط هنرمندان ماهر ، با کیفیت بالایی تولید می‌شوند. و در جهان زبانزد خاص و عام است.

کردستان نیز افراد هنرمندی در خود دارد که توانسته‌اند قالی و فرش‌هایی با نقوش چشمگیر به ثمر برسانند. در سنندج قالی‌های سنه با طرح گل فرنگ ، گل‌وبلبل ، گل میرزاعلی و… بافته می‌شود که اصالت خاصی دارند و زیبایی‌شان هرکسی را مجذوب خود می‌کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با طرح و نقش فرش ترکمن

فرنگ

عنوان فرنگ را مسلمانان از اسم فرانک ها گرفتند که در حقیقت اقوام اصلی سرزمین گل یا فرانسه امروزی بودند. بعد ها این اصطلاح به طور مطلق در مورد اقوام مختلف اروپا به کار رفت. اصطلاح فرنگ در دوره صفویان به طور مطلق در مورد اروپاییان و یا مسیحیان به کار می­رفت؛ از این رو گرجیان و ارمنیان هم که دین مسیحی داشتند در شمول این اصطلاح قرار داشتند. (آژند، ۱۳۸۵: ۱۸۵)   

گلگوبلن     

به گل گوبلن گفته می­شود. و همچنین به نگاره گل هایی که از راه بافته های اروپا به ایران رسیده است. به گل سرخی که به جای تهیه طرح «انتزاعی» از آن، آن را هر چه نزدیک تر به طبیعت نقش کرده باشند نیز گل فرنگ می­گویند. (آذرپاد، ۱۳۷۲: ۱۲۸) گلفرنگ ها مجموعه ایی از نقوش تزئینی گل هایی هستند که در ابتدا بومی ایران نبوده و از طرق مختلف وارد عرصه های گوناگون هنری کشورمان شده اند. و از لحاظ کاربرد گل ها بطور طبیعی، از هنر غرب مایه گرفته اند. و از لحاظ شکل و فرم ظاهری با گل های ختایی و سنتی تفاوت دارند.

«منظور از گل در آثار کمال یافته گل و مرغ، گل سرخ یا صد برگ است طبیعت گرایی رعایت شده که اهمیت تصویری و نمادین آنها همسان مرغ است. بوته کامل این گل ها در آثار گل و بوته به تنهای نقاشی می­شود، ولی در آثار گل و مرغ بیشتر این بوته محل استقرار مرغ به حساب می­آید» (شهدادی، ۱۳۹۲: ۸۶-۹۱) گل رز (گل سرخ، گلفرنگ) مظهر محبت و زیبایی و عشق است. عطر دل انگیز آن از دوران باستان ستوده شده و افسانه هایی که درباره گل سرخ نقل شده متنوع است. مسلمانان معتقدند که گل سرخ از قطره عرق جبین پیغمبر به وجود آمده است.

گل فرنگ

ما گلفرنگ ها را مجموعه ایی از گل ها می­دانیم که از لحاظ کاربرد گل ها بطور طبیعی، از هنر غرب مایه گرفته اند. و از لحاظ شکل و فرم ظاهری با گل های ختایی و سنتی تفاوت دارند. در طراحی گلفرنگ ها اصول طبیعت گرایی رعایت شده و از سایه رنگ های متعدد استفاده می­شود.

به گل گوبلن گفته می­شود و همچنین به نگاره گل هایی که از راه بافته های اروپا به ایران رسیده است. به گل سرخی که به جای تهیه طرح «انتزاعی» از آن، آن را هر چه نزدیک تر به طبیعت نقش کرده باشند.

نیز گل فرنگ می­گویند. (آذرپاد، ۱۳۷۲: ۱۲۸) گلفرنگ ها مجموعه ایی از نقوش تزئینی گل هایی هستند که در ابتدا بومی ایران نبوده و از طرق مختلف وارد عرصه های گوناگون هنری کشورمان شده اند. و از لحاظ کاربرد گل ها بطور طبیعی، از هنر غرب مایه گرفته اند. و از لحاظ شکل و فرم ظاهری با گل های ختایی و سنتی تفاوت دارند.«منظور از گل در آثار کمال یافته گل و مرغ، گل سرخ یا صد برگ است طبیعت گرایی رعایت شده که اهمیت تصویری و نمادین آنها همسان مرغ است. بوته کامل این گل ها در آثار گل و بوته به تنهای نقاشی می­شود.

ولی در آثار گل و مرغ بیشتر این بوته محل استقرار مرغ به حساب می­آید» (شهدادی، ۱۳۹۲: ۸۶-۹۱) گل رز (گل سرخ، گلفرنگ) مظهر محبت و زیبایی و عشق است. عطر دل انگیز آن از دوران باستان ستوده شده و افسانه هایی که درباره گل سرخ نقل شده متنوع است. مسلمانان معتقدند که گل سرخ از قطره عرق جبین پیغمبر به وجود آمده است.

منبع : کهن

منبع : زیلومه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *