بلاگ

فرش کرک بهتر است یا پشم

به گزارش بفرا مگ :  فرش کرک یا پشم : باید بگوییم که کرک طبیعی به تار های بسیار ریز و نرم حیواناتی مثل گوسفند ، بز و شتر می گویند. که هنگام شانه زدن آنها در بین دنده های شانه باقی می ماند. و کرک مصنوعی از پرز های برخی پارچه ها مثل مخمل می باشد. کرک ها کیفیت ها و انواع مختلفی دارند مثل کرک کشمیر ، کرک شترچه ، کرک گوانکو و کرک شاهتوش. به دست آوردن کرک به قدری سخت و مشکل است. که باید زمان خرید قالیچه اصل کرکی دقت زیادی را داشته باشیم. چون بسیاری از قالیچه های خارجی که به غلط به قالیچه های کرکی معروف هستند. در واقع از پشمی به نام مرینوس هستند. کرک تشکیل دهنده. بسیاری از قالی ها و فرش های گران قیمت و ظریف می باشد.

کرک :

  • ریز و نرم است
  • انواع کشمیر ، شترچه ، شاهتوش را با کیفیت‌های مختلف دارد.
  • تهیه آن سخت است.
  • ظریف و نازک است و دوام چندانی ندارد.
  • چندان برای بافت قالی مناسب نیست.

پشم :

  • محکم و ضخیم است.
  • در ایران نژادهای بسیار خوب گوسفندان موجود است که پشمی اعلا از آنها تهیه می‌شود.
  • ویژگی‌های خاص فیزیکی پشم تاثیرات عالی بر بدن می‌گذارد.
  • قابلیت ارتجاعی ، درخشانی ، رنگ‌پذیری ، بافت و… آن را برای قالی‌بافی مناسب و عالی کرده است.

پاسخ به سوال فرش کرک یا پشم

این سوال جوابی دارد که شما با دانستن آن برای خرید آگاهانه فرش آماده خواهید شد. هرچند کرک‌های طبیعی و مرغوب ، فرش‌هایی ظریف و گران‌قیمت می‌سازند. اما پشم‌ها برای بافتن فرش مناسب‌تر هستند. از پشم‌ها فرش‌هایی محکم ، بادوام ، زیبا ، براق ، درخشان ، خوش‌رنگ و لطیف تهیه می‌شوند. که بافت ، رنگ ، جنس و نرمی‌شان رویاگونه و جذاب است ؛ در واقع فرش‌های پشمی از فرش‌های کرکی محکم‌تر ، بادوام‌تر ، شفاف‌تر ، مرغوب‌تر ، خوش‌رنگ‌تر و لطیف‌تر هستند. قابلیت‌های پشم برای به کارگیری در قالی‌بافی بیشتر از کرک است. و آن را به الیافی ویژه‌تر نسبت به کرک تبدیل نموده است.

تشخیص فرش کرکی از پشمی چندان مشکل نیست ؛ فرش‌های پشمی به‌اصطلاح جان‌سخت و ضخیم هستند و سالیان زیادی کیفیت خود را در پاخوری و استفاده حفظ خواهند کرد اما فرش‌های کرکی ظریف ، نازک و بی‌جان هستند. خرید فرش‌های کرکی به مهارت نیاز دارد زیرا ممکن است فرش‌های بافته‌شده از الیاف خارجی نامطلوب را به‌جای فرش‌های کرک طبیعی به شما بفروشند.

بیشتر بخوانید: تفاوت کرک، پشم و ابریشم در قالیبافی

ویژگی‌های کیفیتی فارغ از ظاهر

اگر بخواهیم به این سوال جزئی‌تر پاسخگو باشیم ، باید به ویژگی‌هایی از فرش‌های پشمی اشاره کنیم که بسیار وسوسه انگیز هستند. پشم‌ها در واقع الیافی ویژه و سرشار از خواص طبیعی برای بدن می‌باشند پس در جواب فرش کرک بهتر است یا پشم باید بگوییم نه تنها فرش پشم محکم‌تر و زیباتر است بلکه پر از خواصی اعجاز انگیز است و قدرت طبیعت را در خود دارد. از نکات دیگری که باید گفته شود تا خود شما جواب مطمئنی برای این سوال بیابید این است که فرش‌های پشمی نسبت به کرکی :

بو ، رنگ ، شفافیت و چشم‌نوازی بیشتری دارند.

قابلیت‌های خاص فیزیکی و شیمیایی پشم‌ها باعث می‌شود که آنها برای بدن فواید زیادی داشته باشند از جمله : جاذب عرق بدن ، رفع دردها ، اصلاح گردش خون در بدن ، آرام کننده اعصاب ، ایجاد خوابی راحت و عمیق و… پس می‌توانید برای سلامتی خود جوابی محکم به فرش کرک بهتر است یا پشم بدهید.

مورد مهم دیگری که به شما نشان می‌دهد فرش کرک بهتر است یا پشم ، داشتن فرشی دستباف پشمی است که زمستان‌ها به شما گرما و انرژی می‌بخشد ؛ فرش‌های پشمی قابلیت حفظ حرارت در خود را دارند و به نسبت فرش‌های نازک کرکی گرمای بیشتری برای شما تولید می‌کنند.

فرش‌های پشمی قابلیت‌های خود را در محیط‌های بسیار مرطوب حفظ می‌کنند اما رطوبت می‌تواند به فرش‌های کرکی آسیب برساند.

قیمت کرک و پشم

قیمت کرک و پشم با توجه به نوع آنها متفاوت می باشد. در ایران یا توجه به تنوع اقلیم های آب و هوایی ، نژاد های ، مختلف ، معروف و مرغوبی از گوسفندان بلوچی ، افشاری ، بختیاری و … داریم. که نیاز های ما را از جمله پشم و لباس و نخ و … تامین می کنند. پشم یک نوع لیف پروتئینی است که مرغوب ترین آن روی بدن گوسفندان می روید. از مهم ترین عوامل قیمت گذاری. و بهای فرش ها و قالیچه ها به کار برده. در آنها می باشد. پشم طبیعی با ارزش تر از کرک می باشد بنابراین قیمت پشم از کرک بیشتر می باشد.

کرک به تار های بسیار ریز و نرمی می گویند. که هنگام شانه زدن پشم گوسفند ، بز و یا شتر بین دنده های شانه جمع می شود. پشم و کرک توسط عشایر جمع آوری می شود. و به دست آوردن آنها کار راحتی نیست به همین دلیل قیمت آنها بسیار بالاست. و ارزش آنها بسیار زیاد است. بیشتر گوسفندان ایران دارای پشم های بسیار ضخیم هستند. که برای قالی بافی و فرش بافی دستی بسیار مناسب هستند. از این رو قیمت فرش های پشمی دستی بسیار بالا می باشد.

کرک ها برای قالی بافی و فرش بافی ها خیلی مناسب نیستند. پشم دارای ویژگی های بسیار زیادی نسبت به کرک می باشد به همین دلیل ارزش آن پیش مردم بسیار زیاد است.

عواملی که در قیمت گذاری و فروش الیافی موثر است عبارت است از قطر ، طول، جعد ، استحکام ، قابلیت ارتجاعی و برگشت پذیری ، نرمی ، شفافیت ، بو ، رنگ و مرغوبیت . فرش های تمام پشم از قیمت بیشتری نسبت به فرش های کرکی برخوردار هستند.

بیشتر ببینید: فروشگاه فرش بفرا

نکات آخر

جواب سوال فرش کرک بهتر است یا پشم در یک کلام فرش پشم است. نژادهای مشهوری از گوسفندان ایرانی نظیر : کردی ، افشاری ، بلوچی ، قزل ، بختیاری و… پشم‌هایی مرغوب و اعلا تولید می‌کنند که در دستان جادویی بافندگان ایرانی قرار می‌گیرد تا بهترین و زیباترین قالی‌ها و قالیچه‌ها خلق شوند. گوسفندان سفید و درخشان سیستانی پشمی زیبا تولید می‌کنند که بعد از رنگ شدن خیره‌کننده است. هرچند فرش‌هایی که از کرک طبیعی ایرانی تولید می‌شوند نیز جذاب و سرشار از ظرافت هستند اما بیشتر جنبه‌های تزئینی دارند و بهتر است در مکان‌های پر رفت‌وآمد پهن نشوند. برای اینکه پاسخ فرش کرک بهتر است یا پشم را از دید خود نیز بیابید ، یک بار دیگر مقاله را مرور کنید و هدف خود از خرید را مشخص نمایید.

منبع : زیلومه

منبع : کلاه دوزان اصقهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *