بلاگ

قالی شگی

به گزارش بفرا مگ : قالی شگی :  در این مقاله قصد داریم. فرش شگی یا پرز بلند را به شما معرفی نموده و معایب و محاسن آن را برای شما بیان کنیم. فرش شگی از خاص ترین و پر طرف دارترین نوع فرش ماشینی به ویژه در خانه های با دکوراسیون مدرن امروزی است. به طوری که شما هر مدل دکوراسیون و چیدمانی داشته باشید. می توانید از فرش شگی یا پرزبلند استفاده کنید. در نتیجه این فرش انتخاب بسیار مناسبی. برای عروس و دامادها و یا کسانی است. که مدام در حال تعویض و جا به جایی منزل هستند.

 

مزایای استفاده از قالی شگی چیست؟

فرش شگی دارای مزایایی است که آن را به انتخابی مناسب و دلخواه توسط خریداران فرش ماشینی تبدیل می کند. در ادامه به مزایای فرش شگی می پردازیم.

 

نرمی و لطافت

نخستین حسن و ویژگی قالی شگی آن است که نوع الیاف نرم نسبتا بلند که در بافت این گونه فرش ها به کار رفته، باعث شده است نرمی و لطافت نسبتا خوبی نسبت به دیگر فرش ها داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ویژگی های فرش دستباف

درخشندگی و براق بودن

استفاده از نخ های پلی استر، پلی پروپیلن و … که در فرش شگی رایج است به دلیل براق بودن، جلوه  و درخشندگی بیشتری به این فرش نسبت به سایر فرش ها می دهد.

تنوع بافت ظاهری

فرش شگی به دلیل نوع بافت آن تنها فرشی است که در بافت آن از انواع نخ های فانتزی با نمره ها و ضخامت ها و اشکال گوناگون استفاده می شود. به این ترتیب این امکان وجود دارد که در یک فرش شگی، نخ های ضخیم و نازک در کنار نخ های ساده مدل دار مانند نخ های فانتزی و یا نخ های زری شکل به کار روند. این موضوع باعث می شود که فرش شگی بیشترین تنوع شکل و نوع ظاهری را در میان فرش های ماشینی داشته باشد. ( البته این امر جدای از طرح و نقشه فرش است)

تنوع شکل و قالب فرش

تنوع شکلی در شگی به نسبت بیشتر از دیگر انواع فرش است. و شما می توانید فرش شگی دایره ای، طرح برگ درخت، طرح گل و انواع اشکال هندسی و فانتزی را در این گونه فرش ها مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب فرش ماشینی

بدون پرز و ضد حساسیت بودن

الیاف پلی استر و پلی پروپیلن و دیگر الیاف فانتزی که در بافت فرش های شگی به کار میرود. به صورت کلی فاقد پرزدهی بوده و به همین دلیل حساسیت نیز ایجاد نمی کنند. از این رو می توان این فرش ها را از نظر بهداشت و سلامت گزینه مناسبی برای فرش اتاق کودک و فرش آشپزخانه دانست.

قیمت پایین تر و مقرون به صرفه بودن

همانگونه که قبلا هم اشاره شد، در بافت فرش شگی، از انواع نخ های تشکیل شده از خانواده الیاف پلی استر و پلی پروپیلن، استفاده می شود و این الیاف نسبت به نخ ها و الیاف اکرلیک ارزانتر هستند. از طرف دیگر تراکم گره های فرش شگی نسبت به فرش های اکرلیک پایین تر است. به همین دلایل، این نوع فرش نسبت به فرش های اکرلیک و سنتی یک فرش ارزان محسوب می شود. پس برای خانواده ها و کسانی که می خواهند. در هزینه های خود صرفه جویی کنند. فرش شگی گزینه خوبی به نظر می رسد.

قبل از خرید باید به این نکات توجه کنید!

مسلما فرش های شگی و پرز بلند نیز مانند هر فرش و یا هر محصول دیگر در کنار ویژگی های خوب و محسنات خود، نواقص و عیبی های نیز دارند که بد نیست. در صورتی که قصد خرید این گونه فرش ها را دارید پیش از خرید نسبت به این عیب ها و نواقص آگاهی داشته. باشید. ما در اینجا به ترتیب به آنها اشاره می کنیم.

نخست اینکه فرش شگی به دلیل. پرزهای بلندی که دارد گرد و خاک و سایر ذرات ریز بیشتر. از فرش های دیگر در لابه لای این پرز ها قرار می گیرد. پس در نتیجه این نکته را در نظر بگیرد. که نظافت و جارو زدن آن نیز سخت تر خواهد بود.

یکی از راه هایی که فرش نیاز به نظافت مداوم نداشته باشد. این است که فرش شگی بهتر است. در مناطق کم رفت و آمد پهن شود. تا در نتیجه کمتر در معرض کثیفی قرار بگیرد.

آیا فرش شگی برای کاربرد شما مناسب است؟

همانطور که اشاره شد. این فرش در گروه فرش های فانتزی قرار می گیرد. فرش های فانتزی بیشتر کارکردی تزئینی و دکوری دارند. در میان فرش های فانتزی، شگی بیش از دیگران کاربرد تزئینی دارد و این امر نیز به دلیل تنوع شکل، رنگ های خاص و تنوع بافت و نخ های خاصی است. که در بافت آن به کار می رود.

اگر چه این نوع فرش را می توان به عنوان یک فرش در دکوراسیون فضای اصلی خانه نیز استفاده نمود. اما چنین کاربردی در خانه های ایرانی کمتر به چشم می خورد. و بیشتر به دکوراسیون های غربی تمایل دارد.

با توجه به آنچه در بالا در مورد سلامت و بهداشت فرش شگی بدان اشاره شد. علاوه بر استفاده در آشپزخانه. و یا به عنوان فرش اتاق کودک، می توان در اتاق خواب نیز به کاربرد. البته استفاده از اینگونه فرش ها به عنوان پادری برای پشت در خانه و یا جلوی در حمام و سرویس دستشویی نیز متداول است.

بیشتر بخوانید: شستن فرش دستباف

برای شستشو و تمیز کردن فرش به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای شستن و نظافت فرش شگی راه های مختلفی وجود دارد. شما می توانید فرش. را روی بندی آویزان کرده و با ضربه زدن به وسیله یک چوب، خاک موجود در الیاف فرش را خارج کنید. همچنین استفاده از جارو برقی با قدرت مکندگی بالا و سری مناسب نیز کارگشا است.

در مورد شستشوی فرش نیز طبیعتا دو راه وجود دارد، یکی اینکه خودتان این کار را در منزل انجام دهید که بهتر است از محلول آب و شامپو فرش استفاده شود و یا اینکه فرش. را به شرکت های قالی شویی بسپارید. که بهتر است معتبرترین و بهترین شرکت قالی شویی. را پیدا کنید.تا فرش  فرسوده نشود.

 

 

الیاف

قالی شگی دارای ضخامت زیاد است با الیاف نخ بلند که به آن ظاهری کاملاً مبهم و انتزاعی می بخشد. الیافاین ماده از پنبه، پشم و یا چرم است. فرش شگ اغلب در اشکال ، اندازه ها و رنگ های مختلفی تولید می شود.

افزایش محبوبیت فرش

این فرش ها در جریان جنب و جوش های ضد فرهنگی دهه 1960 جایگاه خود را در جامعه اصلی پیدا کرد. ظاهر ، راحتی و گرایش غیرقابل توصیف آن به رنگهای اسپرت ، آن را به یک کالای خانگی محبوب در سراسر آمریکا تبدیل کرده است.با توجه به دهه ای که این فرش ها به اوج خود رسیدند به عنوان سمبل دوران گذشت تلقی می شوند و به عنوان فرشی مدرن در سایر کشورها نیز تولید می شوند.

تجدید حیات

امروزه ، مشتریان فرش علاقه زیادی به این فرش ها نشان داده اند. علیرغم گذشته ای که در پس آن نهفته است ، حیات مجدد آن باعث شده تا به سبک و سیاقی دیگر تفسیرشوند و در فضاهای مختلف سنتی و مدرن مورد استفاده قرار گیرند. .طرح های مختلف این توسط بسیاری از فروشندگان فرش و مبلمان درکشورهای زیادی عرضه می شود و راه خود را به طر روز افزون به فروشگاه ها می یابند. این فرش ها اگر به درستی در فضا پیاده شوند ، فضای اتاق را به خوبی تکمیل می کنند و عنصر تازه ای به اتاق می بخشند.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با فرش ابریشم ماشینی

نگهداری و مراقبت

قالی های شگی مانند سایر وسایل خانگی ، به نظافت گاه به گاه نیاز دارند. با این حال ، احتمال می رود برای نگهداری به دلیل ضخامت الیاف خود دشوار ترهستند.توصیه می شود فرش شگی خود را هفته ای دو بار با جاروبرقی تمیز کنید ، تا به جلوگیری از ایجاد خاک و اطمینان از حفظ رنگ طبیعی آن کمک کنید. درخواست تمیز کردن حرفه ای  توسط برخی شرکت ها نیز نیز راه حل موثری است.

 

نتیجه گیری

فرش های شگی بسیار راحت و عالی هستند ، به خصوص اگر عاشق حس و حال دههه 70 هستید. تعمیر و نگهداری لازم می تواند دغدغه مند باشد ، اما اگر می خواهید یک جشن ئ ضیافت فوق العاده در خانه داشته باشید و زیبایی برایتان حرف اول را می زند، این فرش ها برای همین ساخته شده اند.

 

 

منبع : تک فرش

منبع : کارخانه قالی کاشان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *