بلاگ

هنر جاجیم بافی

به گزارش بفرا مگ : هنر جاجیم بافی : جاجیم دست بافته ای است تارنما ( معمولا داراي نقوش لوزي و راه راه) كه با استفاده از نخ‌های رنگین و ظریف پشمی یا پنبه‌ای یا آمیزه‌ای از این دو بافته مي شود.

جاجیم‌بافی به عنوان یکی از صنایع دستی رایج در ایران است. و  از دیرباز بین خانواده‌های روستایی و عشایر رواج داشته‌است. جاجیم به عنوان زیرانداز، پلاس، فرش و رختخواب پیچ استفاده می‌شود. و هم‌چنین هنگام کوچ عشایر برای بسته‌بندی و جابه‌جایی اسباب و لوازم و گاهی به‌عنوان بالاپوش گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایران جاجیم را بیشتر بر روی کرسی و رختخوابهای کنار اتاق می اندازند. یا به عنوان رختخواب پیچ روانداز و حتی رویة لحاف از آن استفاده می کنند. حتی در برخی از خانواده‌های روستایی جاجیم را به‌عنوان چشم‌روشنی و جهیزیه نوعروسان هدیه می‌دهند.

 

هنر جاجیم بافی

هنر جاجیم بافی یکی از هنرهای دستی ایران زمین و تولید پارچه ای ضخیم با عرض کم است که با تا رو پود های کلفتی بافته می شود. شش تا هشت رنگ اصلی در بافت جاجیم های سنتی به کار می رود. طرح هایی که برای بافت جاجیم وجود دارند طرح های هندسه ای ساده ای به شکل ستاره ای و راه راه هستند.

 

بیشتر بخوانید: تاریخچه جاجیم بافی

ابعاد جاجیم

جاجیم را معمولاً به صورت نواری در عرض های 25 تا 50 سانتی متری می بافند و در انتها این نوار ها را به هم متصل می کنند.

 

رواج جاجیم بافی

شاید بتوان پیشینه ی بافت پارچه را مربوط به 6500 سال پیش از میلاد مسیح دانست. جاجیم بافی بیشتر در استان قزوین به عنوان یکی از صنایع دستی این استان رواج دارد و سابقه ی دقیقی از این هنر دستی در دسترس نیست.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با صنایع دستی

کاربرد جاجیم

بیشتر خانواده های روستایی و عشایر جاجیم می بافند. عشایر از جاجیم به عنوان زیر انداز، فرش، پلاس و رختخواب پیچ استفاده می کنند. حتی بالاپوش های گرم از بافت جاجیم تن پوش اینمردمان در فصل سرد است. جاجیم را می توان روی کرسی به عنوان پارچه ی سنتی استفاده کرد. در بین خانواده های روستایی جاجیم را به عنوان چشم روشنی به نو عروسان نیز هدیه می دهند.

 

دار جاجیم

مواد اولیه جاجیم بافی را پشم تشکیل می دهد. و مانند گلیم آن را می بافند. با این تفاوت که دار آن به صورت افقی روی زمین قرار می گیرد. می توان جاجیم را به صورت یک رویه یا دو رویه بافت. پشم های تابیده شده. برای بافت جاجیم گاهی به صورت دستی توسط ریسندگان و گاهی به صورت صنعتی در کارخانه ها تولید می شود. البته به جز پشم از نخ پنبه در پود نازک نیز استفاده می کنند.

 

بیشتر بخوانید: پایین کشی فرش چیست

تفاوت در روش بافت

روش بافت و چله کشی. دار جاجیم بافی در اکثر نقاط شبیه به هم است و این نقش و رنگ جاجیم هاست که ان ها را از هم متمایز می کند. در الموت جاجیم های با نقش.ابری و بلبلی و بدون نقش می بافند و در بوئین زهرا بیشتر. جاجیم ساده می بافند.

رنگ های کرمی، سرمه ای، سفید، سبز آبی، سیاه و زرد از رنگ هایی هستند که بیشتر در بافت جاجیم به کار می روند.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با مهارت قالیبافی

وسایل لازم برای جاجیم بافی

ساختمان ابزار جاجیم بافی از بخش های مختلفی همچون کوجی، سه پایه چوبی، میخ فلزی فتخته چوبی دفتین زدن، نورد، قمیش، سرند، ماکو و ماسوره تشکیل شده است.

ویژگی خوب ابزار جاجیم بافی در این است که میتوان در نیمه کار آن را جمع کرده و در جای دیگری برای ادامه ی بافت پهن کرد. لذا برای عشایر در نقل مکان ها برای هنر جاجیم بافی مشکلی ایجاد نمی کند.

 

منبع : ایده شات

منبع : بیتوته

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *