ارزش هنری بیشتر

رنگرزی فرش های طبیعی بفرا به صورت سنتی انجام میشود. رنگرزی سنتی به علت تاریخچه کهن و ظرایف استادکارانه ای که دارد خود هنری دیرین و ارزشمند محسوب می گردد. چرا که تولید نخ پشمی رنگی با استفاده از گیاهان و سایر مواد طبیعی نیازمند سال ها تجربه و سعی و خطا است تا استاد رنگرز بتواند رنگ دلخواه را با استفاده از مواد طبیعی بدست آورد .لذا فارغ از قالیبافی که خود هنری ارزنده است رنگرزی سنتی با مواد رنگرزی طبیعی ، خود به تنهایی هنری قابل توجه است به این ترتیب فرش های دستبافت بفرا که به صورت رنگرزی طبیعی تولید شده است ارزش هنری بالاتری در مقایسه با فرشهای تولید شده با رنگرزی شیمیایی دارد

آرامش روانی

در بافت فرش های بفرا از رنگرزی صد در صد طبیعی و گیاهی استفاده می شود و همین امر باعث آرامش بیشتر روحی و روانی شما می شود زیرا طرح ها و رنگ های طبیعی با روان انسان سازگارتر است و آرامش خاصی را القا می کند.

دوستدار محیط زیست

مواد بکار رفته در رنگرزی طبیعی فرش های دستبافت بفرا ،همگی منشاء گیاهی ، معدنی یا جانوری دارند و آسیبی به محیط زیست نمیزنند . هر ماده طبیعی در مقایسه با نوع شیمیایی آن برای مصرف کننده سالمتر است و حس خوشایند استفاده از محصوالت ارگانیک و نزدیکی به طبیعت را القا می کند که آرامش بخش است.

زیبایی

فرش های دستباف بفرا عمر طولانی تری داشته و در شست و شو درخشش خود را از دست نمی دهد و در اثر پا خوردن ، نور و شست و شو زیبایی اش مضاعف گردیده و هیچ گاه چشم نوازی خود را از دست نمی دهد .

سلامت

با توجه به استفاده از پشم 100 % طبیعی هیچگاه شاهد تولید الکتریسیته ساکن نخواهید بود و این برای بدن بسیار مفید است و عالوه بر این باعث عدم جذب آلودگی و گرد و غبار و در نتیجه پاکیزگی بیشتر خواهد شد .

هماهنگی رنگ ها

نخ پشم ها ی فرش های دستبافت بفرا که با رنگ های طبیعی رنگرزی شده اند با یکدیگر هارمونی و هماهنگی بهتری دارند.برای مثال زرد و قرمزی که بصورت طبیعی رنگرزی شده اند درکنار یکدیگر چشم نوازتر از زرد و قرمزی هستند که با رنگهای شیمیایی به دست آمده اند،این موضوع به این سبب است که هر رنگ طبیعی در خود طیف هایی از رنگهای دیگر نیز دارد که سبب ایجاد این هماهنگی میشود

ثبات رنگ ها

یکی از مزیت های رنگرزی طبیعی،عدم پس دادن رنگ در صورت مجاورت با مایعات است،فرشی که رنگرزی آن طبیعی بوده در صورتی که آب یا مایع دیگری بر روی آن ریخته شود ر نگ پس نمی دهد و این مزیت فوق العاده ای برای آن محسوب می شود . این ثبات هم در ریختن اتفاقی مایعات بر روی فرش و هم در زمان شست و شوی آن حائز اهمیت است

بوی بهتر

در رنگرزی گیاهی فرش های دستبافت بفرا بوی پشم گوسفند به علت مجاورت با گیاهان مختلف در فرآیند رنگرزی از بین می رود و فرش بوی بهتری می دهد.

رنگرزی طبیعی

فرش های دستبافت بفرا که پشم آنها با مواد طبیعی رنگرزی شده است جلوه بهتری دارد به عبارت دیگر جال و درخششی که پشم با رنگرزی گیاهی به دست می آورد ، قابل مقایسه با رنگرزی شیمیایی نیست.

سرمایه گذاری

با توجه به تولید کاملا ارگانیک فرش های بفرا و ارزش بالای مادی و معنوی آن خرید فرش های بفرا هزینه محسوب نمی شود بلکه نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود و سال به سال افزایش قیمت دارد.

سهولت استفاده

یکی از مزایای بسیار خوب فرش های بفرا این است که در صورتی که دچار آسیب شود میتوان آن را به بهترین شکل ترمیم کرد.

ماندگاری بیشتر

ماندگاری فرش های دستبافت بفرا که با رنگرزی طبیعی تولید شده اند در مجاورت نور به مراتب بیشتر از فرش هایی است که رنگرزی شیمیایی تولید شده است،فرش هایی که رنگرزی آن ها شیمیایی بوده به مرور زمان وبه ویژه در معرض نور،رنگ پریده میشوند.

جمع بندی

مواد تشکیل دهنده فرش های بفرا از طبیعت گرفته شده و به هیچ وجه از الیاف مصنوعی استفاده نمی شود و به تامین سالمت جسمانی کمک خواهد کرد فرش های بفرا با خاصیت الاستیک و فنری خود نقش یک تشک استاندارد را ایفا می کنند و سبب جلوگیری از درد مفاصل ، استخوان ها و آرتروز می شوند و هیچ گونه حساسیت پوستی و تنفسی را باعث نمی شوند. راه رفتن و یا چهار دست و پا رفتن و غلت خوردن کودکان روی آن نه تنها برایشان مضر نیست بلکه بسیار مفید و مطلوب نیز هست . فرش های بفرا طبیعت دو گانه گرم و خنک دارد بدین معنا که در هوای سرد عایق گرما است و در هوای گرم عایق سرماست یعنی در فصل تابستان سرد و در فصل زمستان گرم است و بسیار مناسب که مستقیما بدون استفاده از تشک روی آن بخوابید و یا بنشینید.