بلاگ

پاک کردن انواع لکه از روی فرش

به گزارش بفرا مگ : کثیف شدن و ظهور انواع لکه ها بر روی فرش از جمله تجاربیست که میتوان گفت تقریبا برای همه افراد پیش می آید. از آنجایی که شستن زیاد فرش به خصوص فرش دستبافت منجر به از هم گسیختن تار و پود آن می شود و روند از بین رفتن و پوسیدگی را نیز را تسریع میکند لازم است با روش های خانگی تمیز کردن و از بین بردن انواع لکه ها از روی فرش آشنا باشید تا در صورت مواجه شدن با این مشکل خودتان و با استفاده از مواد طبیعی اقدام به رفع لکه ها نمایید. در این صورت دیگر نیازی به شستن تمام فرش و یا سپردن آن به قالیشویی نیز نخواهید داشت. در ادامه مطلب سعی داریم شما را با روشهای پاک کردن انواع لکه ها از روی فرش آشنا سازیم :

نحوه پاک کردن لکه چای و قهوه بر روی فرش

روش اول :

ابتدا چای و قهوه ریخته شده را هرچه سریع تر با یک قاشق از سطح فرش جمع کنید و سپس با یک پارچه ی نخی روی قسمت لک شده بکشید. در مرحله بعدی یک پارچه تمیز دیگر بردارید و آن را به آب و سرکه سفید آغشته نمایید و همراه با کف مناسب روی قسمت مورد نظر بکشید تا کاملا از بین برود.

 

بیشتر بخوانید: روش شستن فرش کرمی

روش دوم :

در این روش پیشنهاد میشود به محض ریخته شدن چای روی فرش آن را با آب سرد و مواد شوینده ی مناسب شست و شو دهید.

روش سوم :

در صورتی که شست وشوی سریع فرش برایتان امکان پذیر نبود بهتر است کمی نمک بر روی سطح لک شده بریزید و کمی صبر نمایید ، با انجام این عمل مشاهده میکنید که کم کم لکه چای جذب نمک خواهد شد و تا حد زیادی از بین میرود. در مرحله بعدی نیز محل مورد نظر را با آب گرم و مواد شوینده تمیز کنید.

روش چهارم :

در این روش پیشنهاد میدهیم کمی ماست روی لکه چای بریزید و بعد از گذشت چند دقیقه آن را با استفاده از یک قاشق بردارید. سپس محل لکه را با یک دستمال نم دار تمیز نمایید.

بیشتر بخوانید: نحوه درست تا زدن فرش

نحوه پاک کردن لکه سس گوجه فرنگی بر روی فرش

روش اول :

 • در ابتدا از یک پارچه تمیز یا اسفنج که در آب خیسانده شده باشد. تا جایی که ممکن است لکه را پاک نمایید.
 • در مرحله بعدی از یک تکه لیموترش استفاده کنید و آن را روی قسمت لک شده فرش بمالید.
 • پس از انجام مراحل بالا مقداری آب روی قسمت مورد نظر بریزید و سپس با یک دستمال تمیز به‌ آرامی روی لکه ضربه بزنید تا بطور کامل از بین برود.

روش دوم :

 • قبل از هر چیز با استفاده از یک قاشق تا جایی که ممکن است. سس را از روی سطح فرش بردارید. بهتر است این حرکت را از قسمت بیرون لکه به سمت داخل آن انجام دهید. چراکه در غیر این صورت و با حرکتهای اشتباه. باعث بیشتر پخش شدن. آن خواهید شد.
 • در مرحله بعدی مقداری آب گازدار را بصورت مستقیم روی لکه سس ایجاد شده. بریزید. و سپس یک اسفنج مرطوب. را بصورت ضربه ای روی لکه فشار دهید. تا کم کم جذب اسفنج شود.
 • بعد از مرحله بالا یک دستمال توالت تمیز و محکم را روی قسمت مورد نظر بگذارید. تا باقی مانده سس گوجه فرنگی را نیز جذب کند.
 • سپس ترکیبی از دو فنجان آب سرد با یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی تهیه نموده. و با استفاده از یک پارچه تمیز یا اسفنج به ‌آرامی روی قسمت لک شده بصورت ضربه ای و آرام بکشید.
 • در نهایت نیز فرش را با آب شست و شو دهید. و خشک نمایید.

بیشتر بخوانید: امتحان کردن فرش ابریشم

روش سوم  :

 • مخلوطی از یک قاشق غذاخوری پروکسید هیدروژن و ۳ قاشق غذاخوری آب سرد تهیه نمایید.  و آن را روی لکه سس بریزید ، کمی صبر کنید تا محلول جذب پرزهای فرش شود.
 • در این مرحله باید قسمت لک شده. را توسط یک حوله سفید بپوشانید تا نور به آن نرسد. توصیه میکنیم هر ۵ دقیقه یک بار قسمت مورد نظر را چک کنید تا مطمئن شوید رنگ فرش نرفته باشد.
 • بعد از لکه زدایی. قسمت لک شده را با آب سرد آب‌کشی کنید.

روش های پاک کردن لکه آدامس 

لکه آدامس

۱- رایج ترین روش برای برداشتن آدامس چسبیده به فرش استفاده از یک تکه یخ میباشد. میتوانید یخ را بمدت ۳۰ ثانیه روی آدامس قرار دهید. تا کم کم سفت و سرد و همچنین یک تکه شود.  سپس از یک قاشق برای جدا کردن آن از روی فرشتان استفاده نمایید. در نهایت اگر ذرات ریزی باقی ماند با نوک قیچی پرزها را کمی بچینید.
۲- استفاده از سفیده تخم مرغ برای پاک کردن آدامس چسبیده. به فرش و سطوح دیگر نیز روشی دیگر است. در ابتدا سفیده تخم مرغ را روی آدامس بریزید پس از گذشت چند دقیقه آرام آرام با انگشت آن را از فرش جدا کنید.
۳- مایونز نیز جزو موادیست که مالیدن آن روی آدامس سبب نرم شدن. آن و راحت جدا شدنش از سطح فرش میشود.
۴- میتوانید محلی که آدامس چسبیده را با سرکه گرم شده اشباع کنید. در این حالت آدامس در سرکه حل شده و به راحتی پاک میشود.

 

بیشتر بخوانید: انواع نقشه کشی فرش

نحوه پاک کردن لکه بستنی

شاید یکی از بدترین اتفاقات را ریختن بستنی بر روی فرشتان بدانید. چراکه به سرعت آب شده. و جذب الیاف فرش خواهد شد.  ریخته شدن بستنی روی فرش در عین حال که باعث تغییر رنگ فرش میشود. حالت چسبناکی نیز ایجاد میکند اما باید بدانید که پاک کردن. لکه بستنی از روی فرش هرگز کار سخت و غیر ممکنی نیست و تنها با دانستن راهکارهایی ساده میتوانید به رفع آن اقدام نمایید.

روش اول :

 • در ابتدا از یک قاشق استفاده کرده و تا حد ممکن بستنی ریخته شده. روی فرش را جمع آوری نمایید. البته باید دقت کنید این حرکت را با فشار کمی انجام دهید تا باعث جذب بیشتر آن بر روی فرش نشوید.
 • در مرحله بعدی یک دستمال تمیز را برداشته و با آب یا آب گازدار مرطوب کنید و روی محل بکشید تا باقی مانده آن نیز از بین برود.
 • قدم بعدی خشک کردن قسمت مورد نظر با یک دستمال خشک میباشد.

روش دوم :

 • نصف قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و یا خمیر ریش را با یک فنجان آب ترکیب نمایید.  سپس یک دستمال تمیز را به این ترکیب آغشته کرده و روی لکه بکشید.
 • در نهایت رطوبت و آب محل مورد نظر را با استفاده از یک دستمال خشک بگیرید.
منبع : زیلومه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *